XI edycja Narodowego Czytania za nami!

11. odsłona Narodowego CzytaniaGminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa Raka w Krasocinie po raz kolejny włączyła się w akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenie odbyło się w murach biblioteki w romantycznym wydaniu, odzwierciedlającym nastrój tegorocznej lektury wydarzenia, czyli dzieła Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.

W piątek, o godz. 15.00, dyrektor biblioteki Magdalena Kowalczyk rozpoczęła spotkanie czytając lis od Prezydenta Andrzeja Dudy.
Następnie w czytaniu wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji naszej gminy, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń:
– Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński,
– Zdzisława Robak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasocinie,
– kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krasocinie Paweł Włodarski,
– Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. F. Raka w Krasocinie Magdalena Kowalczyk oraz pracownik biblioteki, Katarzyna Malicka;
– Sylwia Kowalczyk-Łączek, pracownik Urzędu Gminy w Krasocinie,
– radni Gminy Krasocin: Magdalena Szklarz, Iwona Dusza, Tomasz Tatar, Krystian Pawłowski;
– nauczyciel Małgorzata Łata oraz pracownik Barbara Klim Zespołu Placówek Oświatowych im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie,
– Sołtys Krasocina pani Mirosława Klimczyk,
– przedstawiciel Stowarzyszenia Gospodyń z Własnej w Woli w Woli Świdzińskiej Martyna Maciejczyk;
– przedstawiciel Klubu Seniora i Dyskusyjnego Klubu Książki w Krasocinie -Jadwiga Czaj;
– przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Mieczynie: Eugeniusz Rak oraz Grażyna Stępień;
– przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Olesznie: Joanna Kowalczyk, Agnieszka Domaradzka, Dorota Przepióra;
– Uczennica ZS Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie Wiktoria Karpińska.
Zgodnie z tradycją, biblioteka otrzymała od Kancelarii Prezydenta RP pieczęć upamiętniającą to wydarzenie. Wszyscy obecni otrzymali egzemplarze ,,Ballad i romansów” z pamiątkową pieczęcią. Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu, które co roku przybliża nam na nowo kanony naszych polskich dzieł.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele pozytywistyczne, ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku dramat Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność Pani Dulskiej”.