Na dawnym jarmarku krasockim, czyli poznajemy tradycje targowania

Na dawnym jarmarku krasockim lekcjeW drugiej połowie września w naszej bibliotece zorganizowaliśmy zajęcia w ramach projektu Na dawnym jarmarku krasockim – organizacja wydarzenia plenerowego. W zajęciach wzięli uczniowie klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie. Zaproszeni uczniowie obejrzeli filmik ze zorganizowanego w czerwcu wydarzenia plenerowego o tej samej nazwie. Na jego podstawie rozpoczęliśmy rozmowę na temat tradycji jarmarków i targów. Wspólnie przyjrzeliśmy się jak wyglądało kupowanie (targowanie), strojom epoki oraz produktom, które można było zakupić. Porozmawialiśmy o życiu codziennym oraz pracy w gospodarstwie. Dzieci wykonały także proste ćwiczenie – z przygotowanych przez bibliotekarkę produktów musiały wybrać te, które można było zakupić na jarmarku 100 lat temu. Następnie uczniowie wykonali prostą pracę plastyczną – kolaże „Kosz z zakupami” oraz warzywa z plasteliny.

W niedzielę 26 czerwca, na placu przy Krasockim Muzeum Chleba, odbyła się impreza plenerowa pn. Na dawnym Jarmarku Krasockim. Podczas imprezy można było obejrzeć stragany targowe wzorowane na epokę międzywojenną z wyrobami bednarskimi, garncarskimi, wiklinowymi, kowalskimi, rękodziełem. Przypomniano tradycję targowania i handlu z wozu chłopskiego płodów rolnych: ziemniaków, zboża, kapusty, mąki; wiejskie gospodynie miały stoiska ze swojskimi jajkami, własnoręcznie robionymi serami i masłem. Do degustacji uczestników wydarzenia dostępne były wyroby kuchni regionalnej – tradycyjny chleb i bułeczki oraz wędlina z wozu. Atmosferę jarmarku podgrzewały pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, w tym „legitymowanie” uczestników oraz publiczności, sprawdzanie „porządku sanitarnego”, „pogoń za złodziejem” oraz patrole piesze i rowerowe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.