Na dawnym jarmarku krasockim – przeżyjmy to jeszcze raz!

Na dawnym jarmarku krasockim fotorelacja W niedzielę 26 czerwca, na placu przy Krasockim Muzeum Chleba, odbyła się impreza plenerowa pn. Na dawnym Jarmarku Krasockim.

 

Gości oraz rekonstruktorów powitali Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksa Raka w Krasocinie Magdalena Kowalczyk oraz pomysłodawca i główny rekonstruktor jarmarku Grzegorz Szymański (właściciel Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska w Leśnicy). Podczas imprezy można było obejrzeć stragany targowe wzorowane na epokę międzywojenną z wyrobami bednarskimi, garncarskimi, wiklinowymi, kowalskimi, rękodziełem. Przypomniano tradycję targowania i handlu z wozu chłopskiego płodów rolnych: ziemniaków, zboża, kapusty, mąki; wiejskie gospodynie miały stoiska ze swojskimi jajkami, własnoręcznie robionymi serami i masłem. Do degustacji uczestników wydarzenia dostępne były wyroby kuchni regionalnej – tradycyjny chleb i bułeczki oraz wędlina z wozu. Mimo upalnej pogody społeczność dopisała, oglądała i targowała się jak za dawnych czasów. Były wspólne tańce i śpiewy z kapelą wiejskich muzykantów, która zachęcała do targowania. Prowadzący przypomniał historię początków jarmarku, oraz przywoływał dawne zwyczaje targowania.
Atmosferę jarmarku podgrzewały pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, w tym „legitymowanie” uczestników oraz publiczności, sprawdzanie „porządku sanitarnego”, „pogoń za złodziejem” oraz patrole piesze i rowerowe. Podczas wydarzenia była możliwość zwiedzenia prototypu komisariatu policji z dokumentami i przedmiotami z dwudziestolecia międzywojennego.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko bezpłatnych badań profilaktycznych Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Wszyscy, którzy przybyli na wydarzenie mieli okazję zwiedzić Krasockie Muzeum Chleba. Wśród uczestników imprezy rozdawano gadżety związane z jarmarkiem – bawełniane worki na chleb oraz pocztówki upamiętniające to wydarzenie. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa Raka w Krasocinie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.