Książka „Dwory i pałace powiatu włoszczowskiego” do nabycia w bibliotece

Cena książki: 60 zł

Autorski duet historyków i regionalistów w osobach Dariusza Kaliny i Adama Malickiego jest obecnie jednym z najbardziej twórczych i pracowitych zespołów popularyzującym dzieje naszego regionu. Ich najnowsza książka zatytułowana ”Dwory i pałace powiatu włoszczowskiego. Gmina Krasocin” jest pierwszą z wielotomowej serii poświęconej budownictwu rezydencjonalno-obronnemu.

Pierwotne zamierzenie opracowania tematu w formie jednotomowego leksykonu, podczas archiwalnych kwerend, analiz dokumentów i badań przeprowadzanych w terenie rozrosło się do wydawnictwa wielotomowego. W obecnej formie publikacja prezentuje historię omawianych obiektów i regionu, zmiany właścicielskie oraz uwarunkowania ekonomiczne funkcjonowania dworów. Bardzo cenne w pracy kieleckich autorów jest to, że nie ulegli pokusie, aby podejmowaną tematykę zaprezentować w postaci sentymentalnego, pocztówkowego obrazka. Omawiane przez Dariusza Kalinę i Adama Malickiego budynki nie istnieją w ekonomicznej próżni, ale funkcjonują w bardzo konkretnym otoczeniu pól, lasów oraz budynków o przeznaczeniu użytkowym, jak stodoły, stajnie czy młyny. O tym, jak ważne było to ekonomiczne uwarunkowanie dworu świadczą dzisiejsze kłopoty związane z restauracją tych zabytkowych budynków. Położone na uboczu i pozbawione dawnego ekonomicznego otoczenia, dziś dwory często niszczeją opuszczone, ponieważ trudno dla nich znaleźć nowe przeznaczenie.

Ukazująca się, jako pierwsza z serii, książka o dworach znajdujących się na terenie powiatu włoszczowskiego jest efektem kilkuletniej, żmudnej pracy autorów. Zaskakuje bogactwem faktograficznym, ilością zgromadzonych informacji, map, planów i wykazów oraz wykonanych analiz. Dokumentuje oraz przywraca pamięci nieistniejące już dworskie założenia, majątki i ludzi, którzy zapisali się w dziejach regionu. Książka doskonale sprawdzi się jako lektura dla miłośników dziejów okolic Włoszczowy, jak i dla samodzielnie zgłębiających temat historyków. Publikacja zawiera 434 strony i została wydana w oprawie twardej.
Pozycja do kupienia w Gminnej Bibliotece Publicznej im. F. Raka w Krasocinie, ul. Floriańska 1, II piętro