Dzień Bezpiecznego Internetu

Zajęcia DBIZgodnie z coroczną ideą propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych dzieci i młodzieży, w bibliotece odbyło się szereg zajęć skierowanych do uczniów ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Krasocinie.

Od 6 lutego do 8 lutego, zerówka pod opieką p. A. Wrony, klasa II b z p. I. Olczyk oraz klasa I a z Panią E. Świerczewską-Bała podczas zajęć ułożyły z kolorowych liter hasło Internet, stworzyły wspólnie sieć z kłębku wełny, aby zrozumieć działanie Internetu, a także wymieniły czynności, które możemy wykonywać w komputerze. Następnie dzieci obejrzały bajkę z serii Owce w sieci, dzięki którym poznały główne zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Na zakończenie uczniowie kl. In b (p. E. Świerczewska-Bała) wspaniale wyrecytowali wiersz pt. ,,W sieci”.8 lutego w zajęciach uczestniczyła również kl. IV b z p. A. Wilk. Uczniowie obejrzeli dwie bajki z tej samej serii, aby przypomnieć sobie wiele ważnych zasad korzystania z sieci. Pracując w grupach wypisali skojarzenia ze słowem Internet. Ostatnim zadaniem uczestników było odgadywanie haseł za pomocą gry Wisielec. Dzień Bezpiecznego Internetu odbył się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” . Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.