Nawigacja
Krasocin
Godziny pracy biblioteki

Poniedziałek- 8:00-19:00

Wtorek - 8:00-18:00

Środa - 8:00-19:00

Czwartek - 8:00- 18:00

Piątek - 8:00-19:00

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
Floriańska 1
29-105 Krasocin
tel./fax 41 39-17-017
email: biblioteka@krasocin.com.pl

Wysyłając maila oświadczam, iż zapoznałem/(am) się z klauzulą informacyjną (dostępną pod zakładką "RODO") dotyczącą przetwarzania moich danych osobowych przez Bibliotekę.


KATALOG ON-LINE


 


 


 


   Klub Kodera


Katolog on-line

WBP w Kielcach


Nie czytasz? Nie pójdziesz do nieba!


   PRZYSTANEK KORCZAK


Cała Polska Czyta Dzieciom


DKK-M

 

Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki. 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 


 

 


 

  

Podczas wrześniowego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki omówiliśmy powieść Zuzanny Orlińskiej  „Pisklak". Jest to historia nastolatki imieniem Klara, której beztroskie życie burzą narodziny chorego braciszka.

Zuzanna Orlińska w swojej powieści porusza wiele trudnych  tematów takich jak śmiertelna choroba , przemoc w rodzinie czy przymusowy wyjazd za granicę. Ukazuje, jak pod wpływem ciężkich doświadczeń życiowych beztroska dziewczynka zamienia się w odpowiedzialną kobietę.

 Gorąco polecamy tę poruszającą, wartościową lekturę. 

 


Podczas marcowego spotkania DDK omówiona została książka Cate Tienan  „ Ukochany nieśmiertelny".

Jej główna bohaterka nieśmiertelna Nastazya prowadzi bardzo rozrywkowe życie.Gdy jednak z imprez kończy się tragicznie dziewczyna postanawia zacząć nowe życie. Odtąd  poszukuje sensu swego niekończącego się życia oraz prawdziwej szczerej miłości.

„Ukochany nieśmiertelny" uwiódł nasze młode czytelniczki. Gorąco zachęcamy do lektury.


Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omówiona została powieść o jakże współczesnym tytule „ Ty, ja i fejs" . Bo kto w dzisiejszych czasach nie słyszał o Facebooku? Praktycznie każdy młody człowiek ma własny profil na tymże portalu.

A gdyby tak przenieść się w czasie do roku  1996?  - pomyślcie nad tym co zrobilibyście, gdyby ktoś dał Wam dostęp do tego serwisu i czytalibyście o tym co wydarzy się w Waszym życiu za 15 lat. Przerażające czy ciekawe?

Emma i Josh właśnie dostali taką możliwość..........

 

Wraz z rozpoczęciem 2016 roku w naszej bibliotece na nowo ruszyły spotkania DKK dla młodzieży. Pierwszą książką, jaką zaproponowaliśmy młodym czytelniczkom była „Zostań, jeśli kochasz" autorstwa Gayle Forman. Główna bohaterka to młoda wiolonczelistka, która jako jedyna z całej rodziny przeżyła wypadek samochodowy. Pogrążona w dziwnym śnie obserwuje swoje życie „z góry", musi podjąć bardzo trudną i ważną decyzje - umrzeć i dołączyć do swych rodziców i brata, czy też pozostać na świecie jako sierota, za to u boku ukochanego chłopca i dziadków. Jednak czy Mia podoła wyzwaniu, jakim będzie życie bez mamy i taty? Czy nie łatwiej do nich po prostu dołączyć?.....

 


 

Kolejną omawianą pozycją była książka „Hopeless" Hoover Coleen. Autorka porusza trudną, ale i bardzo ważną tematykę molestowania seksualnego dzieci.

Siedemnastoletnia Sky uchodzi za zepsutą i zdemoralizowaną nastolatkę. Pozory jednak mylą......za jej skrytością i niechęcią wobec innych ludzi kryje się mroczna tajemnica z dzieciństwa, o której nie pamięta już nawet sama Sky.  Wszystko jednak ożywa na nowo, kiedy dziewczyna poznaje Deana-który jako pierwszy mężczyzna w jej życiu zdaje się kochać ją naprawdę........

Dalszych losów naszych bohaterek nie zdradzamy. Poznacie je sięgając po powyższe powieści.

Gorąco polecamy!

 

 


Spotkanie z Wizjami odbyło się 8 kwietnia. Autorką powieści, którą bardzo wysoko oceniły klubowiczki jest Daniela Sacerdoti. Książka przybliża losy nastoletniej Sary posiadającej niezwykły dar wizji, pozostawionej po śmierci rodziców (łowców demonów) opiece kuzyna - Harrego. Jednak nic w tej powieści nie jest proste i jednoznaczne - klubowiczki były zdziwione zwłaszcza końcowymi wydarzeniami. Na szczęście ich ciekawość zostanie zaspokojona :) W naszej bibliotece już jest dostępna trylogia Sara Midnight :)

 


Kolejne spotkanie odbyło się w środę 4 marca, a tematem spotkania była książka Marcina Szczygielskiego Czarownica piętro niżej. Plusem książki był prosty język i nieskomplikowana akcja oraz elementy magii - czyli to co uczestniczki spotkania lubią najbardziej ;) Dzięki tej książce klubowiczki nie mają złudzeń, że nawet wakacje u ciabci mogą być nieprzewidywalne i ekscytujące. A że Dzień Kobiet był tuż, tuż na spotkaniu nie mogło zabraknąć kwiatów i słodkiego upominku...

 

 


11 lutego odbyło się spotkanie DKK, na którym skupiliśmy się wokół książki Pozłacana rybka autorstwa Barbary Kosmowskiej. Ta niedługa powieść nagrodzona w konkursie literackim im. Astrid Lindgren bardzo podobała się klubowiczkom. Łatwo i szybko została przez nie "pochłonięta", bliska nastoletnim doświadczeniom i przeżyciom. Polecamy do przeczytania!

 


 

W grudniu klubowiczki młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki czytały powieść Barbary Ciwoniuk Własny pokój, która została omówiona w styczniu. 


 


 

Przedostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w tym roku kalendarzowym odbyło się 25 listopada. Klubowiczki wypowiadały się na temat książki Rokko Barbary Ciwoniuk. Perypetie tytułowego bohatera przypadły dziewczynom do gustu, szczególnie wątek z uratowaniem psa, przyjaźń z Robertem (pseudonim Kornik), metamorfoza Lasera. Szczególnie zaskakujące było zakończenie książki - chyba nikt się nie spodziewał, że Rokko zdobyje się na tak odważny krok jak jednoosobowy strajk w środku miasta z granatem w dłoni. Książka została oceniona pozytywnie ze względu na szybkość i przyjemność czytania, prosty język oraz młodzieżowe perypetie.

 


 

21 października podczas spotkania DKK dziewczyny miały możliwość wypowiedzieć się na temat książki Agnieszki Szygendy Wszystko gra. Powieść przedstawiała losy trzech mężczyzn - Barnaby, Jaremy i Łukasza, którzy postanowili stworzyć grę. Bohaterkami tej gry zostały specjalnie zrekrutowane, choć niczego nieświadome, dziewczyny (Majka, Honorata i Aldona). Ksiażka o tym, czy życie można zaprogramować tak jak grę, i o manipulacji. A także o tym, czy warto igrać uczuciami innych.

Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że najchętniej zmieniłyby zakończenie powieści. Nie podobało im się również sposób traktowania bohaterek. Trochę kontrowersji wzbudził język głównych bohaterów, ale mimo wszystko polecają książkę do przeczytania!

 


16 września odbyło się spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawialiśmy o książkach z poprzednich spotkań (ze względu na okrojony skład spotkań w wakacje). Głównym tematem były perypetie bohaterek książki Ewy Nowak pt. Kiedyś na pewno.

 


11 sierpnia spotkaliśmy się w ramach DKK dla młodzieży. Tematem spotkania były książki  Kiedyś na pewno Ewy Nowak oraz Anarion Natalii Molędy.  

Ewa Nowak opisuje losy dwóch przyjaciółek - zakompleksionej Doroty i zdolnej tancerki Kamili; które gubią się w gąszczu wzajemnych (i nie tylko) kłamstw. Mimo wszystko udaje im się porozumieć i uratować wieloletnią przyjaźń, ale czy kłamstwa nie kładą się cieniem na ich losy? Tego się można dowiedzieć po przeczytaniu.

Natomiast książka młodziutkiej Natalii Molędy to gratka dla lubiących fantastyczne opowieści. Historię elfki, która utraciła pamięć i wyrusza w poszukiwanie utraconej tożsamości  czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Tytułowej Anarion towarzyszy zakochany w niej chłopak - Samuel oraz poznana w leśnych ruinach elfka Czarna. Cała powieść osnuta jest tajemnicą, zwłaszcza zakończenie w którym nie do końca wiadomo co się stało z bohaterkami.

Już wkrótce zamieścimy recenzje klubowiczek z powyższych tytułów :)

 

Książka Ewy Nowak pt. „ Kiedyś na pewno''

Jak w innych swoich książkach, tak i tutaj autorka porusza typowe problemu nastolatków: trudności wynikające z braku porozumienia z najbliższymi lub zakochania się.

Jest to rewelacyjna powieść dla młodzieży. Sprawy tu poruszane zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Chyba każdy z nas napotkał na swojej drodze trudności i stanął przed poważną decyzją. Bardzo zaciekawiła mnie postać Kamili, która miotała się między dwoma chłopakami "Waligórą" i Igorem. Bardzo ciekawym pomysłem wydaje mi się połączenie historii dwóch przyjaciółek Doroty i Kamili, ich przyjaźń przetrwała ciężką próbę wynikającą z braku zaufania do drugiej osoby.

Książkę czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać. Daje zupełnie inny pogląd na świat.

Powieść bardzo mi się podobała. Czytałam ja z prawdziwa przyjemnością. Uważam, że to znakomita powieść dlatego zachęcam każdego do jej przeczytania.   

Dominika

 

 


7 lipca odbyło się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. W spotkaniu wzięły udział 3 dziewczyny, omawialiśmy wspólnie dwa tytuły: Karolinę XL Marty Fox oraz Serce w chmurach Jennifer E. Smith. Opinie o książkach były podzielone, ale najbardziej klubowiczkom przypadły do gustu perypetie nastoletniej Hadley Sullivan, która bardzo przeżywa rozwód rodziców. Nowo poznany na lotnisku Olivier pozwala jej nabrać dystansu do zaistniałej sytuacji i pomyśleć nie tylko o swoich uczuciach, ale też o najbliższych jej sercu osobach. Smaczku całej historii dodaje budząca się między bohaterami sympatia.

Natomiast książka Marty Fox wzbudziła kontrowersje wśród czytelniczek, które najbardziej zdumiała naiwność tytułowej bohaterki, Karoliny. Ważkim tematem było radzenie sobie bohaterki z nadwagą i nieprzychylnością koleżanek i kolegów wobec jej wyglądu.

Oba utwory literackie poruszają ważne problemy osobiste młodzieży i pokazują (ironicznie w przypadku Karoliny XL) sposób radzenia sobie z nimi. Dystans lub ironia, w zależności od sytuacji, pozwalają znów nabrać barw światu i zdobyć cenne doświadczenie.

Kolejne spotkanie DKK-M odbędzie się 11 sierpnia. Zapraszam :)

 

 

 

 


 

9 czerwca odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży.  W spotkaniu wzięło udział 9 klubowiczek, wspólnie dyskutowaliśmy o książce Colleen Houck pt. Klątwa tygrysa. Pozycja ta jeszcze bardziej przypadła do gustu młodym czytelniczkom niż Piękne istoty omawiane na poprzednim spotkaniu. Losy Kelsey okazały się bardzo interesujące, wartka akcja powodowała przyspieszone bicie serca, a rozstanie zakochanej bohaterki i zaklętego w tygrysa Rena było wielkim zaskoczeniem dla wszystkich czytających książkę. Klubowiczki wyraziły chęć do przeczytania kolejnych tomów powieści, choć żadna z nich nie zgodziłaby się na miejscu Kelsey na podróż do Indii z tygrysem bengalskim :)  Obejrzeliśmy również zapowiedź filmu na podstawie książki Klątwa tygrysa. Miło było się spotkać, i wymienić opinie o książce. W lipcu zobaczymy się znów by porozmawiać o następnych dwóch tytułach :)

 

 

 

 

 


Pierwsze inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży odbyło się 9 maja w promieniach wiosennego słońca (co widać na zdjęciu ;-) ). W spotkaniu wzięło udział 6 klubowiczek, które przy poczęstunku dyskutowały o książce „Piękne istoty" autorstwa Kami Garcii i Margaret  Stohl. Historia Ethana i Leny okazała się bliska sercom czytelniczek. Dziewczyny wspólnie doszły do wniosku, że powieść osnuta tajemnicą,  zarówno wzruszała (miłość bohaterów), jak i powodowała dreszczyk emocji (wątek historyczny dotyczący medalionu). Na plus oceniona została również męska narracja.

 Nasz spotkanie odbyło się w przyjemnej, spokojnej atmosferze. Każda uczestniczka podpisała się pod regulaminem DKK-M i odebrała kolejną książkę do czytania.  

 

 


W pierwszych dniach kwietnia w GBP powstał Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży (DKK-M), którego moderatorem jest Anna Wolska. Dziewczyny, które zapisały sie do klubu zostały poinformowane o celu spotkań  i zapoznały sie z regulaminem. Każda klubowiczka otrzymała książkę do przeczytania. Pierwsze spotkanie zaplanowano na początek maja.

 

 


 

 

REGULAMIN
DYSKUSYJNEGO  KLUBU KSIĄŻKI dla Młodzieży

                                       Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie

  1.  Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży (w skrócie - DKK-M) działa przy bibliotece.
  2. Członkiem Klubu może zostać każdy, kto zgodzi się uczestniczyć w spotkaniach Klubu.
  3. Klubowiczem może zostać każdy niezależnie od wieku i zainteresowań.
  4. Szczególnie miło widziani klubowicze, którzy  lubią czytać i dzielić się wrażeniami z lektury oraz chcą spędzać czas w przyjemnej atmosferze.
  5. Od uczestników nie jest wymagana znajomość literatury, ani prowadzenie poważnych dyskusji literackich. Za to nieodzowna  jest pasja czytania i ochota na rozmowę o tym co czytamy.
  6. Spotkania Klubu odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  7. Spotkania prowadzone są przez moderatora - bibliotekarza.
  8. Ukoronowaniem działalności Klubu będzie udział w spotkaniu autorskim.
  9. Niniejszy regulamin ma charakter przykładowy, o wszelkich spornych, bądź nieporuszonych tu kwestiach decydują członkowie klubu wspólnie z moderatorem.

Zdjęcia:

Kliknij na miniaturkę aby powiększyć

Konkursy

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Feliksa RakaPrzyślij wiersze do 30 września!


 

Regulamin kat. szkoły średnie/dorośli

Regulamin kat. dzieci/gimnazjum/nauczyciele


 

 

I Turniej Szachowy

 


Biblioteka bierze udział w akcji Czytam polskie

Zegar
Ulti Clocks content

21-04-2021

 

Grantodawcy


 

URZĄD GMINY W KRASOCINIE 


URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO 

STAROSTWO POWIATOWE WE WŁOSZCZOWIE 

INSTYTUT KSIĄŻKI 

                                                                          ŚWIĘTOKRZYSKIE BIURO ROZWOJU REGIONALNEGO 


 

 

 

ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DO BIBLIOTEK PUBLICZNYCH LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
"NAD CZRNĄ I PILICĄ"


Copyright by www.biblioteka-krasocin.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i CMS: d4u.pl
Powrót na stronę główną