Nawigacja
Krasocin
Godziny pracy biblioteki

Poniedziałek- 8:00-19:00

Wtorek - 8:00-18:00

Środa - 8:00-19:00

Czwartek - 8:00- 18:00

Piątek - 8:00-19:00

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
Floriańska 1
29-105 Krasocin
tel./fax 41 39-17-017
email: biblioteka@krasocin.com.pl

Wysyłając maila oświadczam, iż zapoznałem/(am) się z klauzulą informacyjną (dostępną pod zakładką "RODO") dotyczącą przetwarzania moich danych osobowych przez Bibliotekę.


KATALOG ON-LINE


 


 


 


   Klub Kodera


Katolog on-line

WBP w Kielcach


Nie czytasz? Nie pójdziesz do nieba!


   PRZYSTANEK KORCZAK


Cała Polska Czyta Dzieciom


Cała Polska Czyta Dzieciom w GBP

 

Od września br. Biblioteka nawiązała ponownie współpracę z Samorządowym Przedszkolem oraz ze Szkołą Podstawową w Krasocinie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom ogłoszonej przez Fundację ABCXXI. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I spotykają się dwa razy w miesiącu w bibliotece by posłuchać najpopularniejszych baśni, bajek i wierszy polskich oraz zagranicznych pisarzy. Do czytania zapraszamy wszystkich chętnych. Dotychczas dzieciom czytały bibliotekarki oraz członkowie lokalnego Klubu Seniora - pani Anna Świerczewska, pani Zofia Kowalczyk oraz pani Mirosława Klimczyk. Liderem akcji w GBP jest Anna Goszczyńska.

Więcej informacji o akcji na stronie www.calapolskaczytadzieciom.pl

Chętne osoby do czytania maluchom prosimy o kontakt pod nr telefonu 41 39 17 017.

2016/2017

W środę 4 grudnia na spotkanie z książką w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przybyły 6-latki z Przedszkola Samorządowego w Krasocinie (wychowawczyni p. Iwona Olczyk). Dzieci wysłuchały opowiadania pt. 112 autorstwa Beaty Ostrowickiej, które przeczytała główna księgowa GBP Anna Siwek. Na zakończenie maluchy dostały kolorowanki mające im przypominać o numerze alarmowym.Zima za oknem, a w bibliotece... przyjemnie jest spotkać się na czytaniu. We wtorek 3 stycznia uczniowie klasy II A SP w Krasocinie wysłuchali bajki terapeutycznej pt. Malineczka autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Opowiadanie przeczytane przez księdza Michała Krężela skłoniło młodych czytelnikow do zastanowienia się nad rolą samodzielności w życiu i jej związku z odpowiedzialnością. Pamiętaj i Ty drogi Rodzicu o tym jak wielka jest różnica w prostych słowach: zostaw, ja to zrobię, pomogę ci; zamiast: czy Ci pomóc?

 

Również spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w Samorządowym Przedszkolu w Krasocinie za nami. ,,Marysia to moje" to następna część słynnej już bohaterki serii o Misi Marysi. Po przeczytaniu książeczki przedszkolaki chętnie odpowiadają na pytania związane z przeczytanym teksem i bawiły się w zabawy ruchowe. Na zakończenie maluchy otrzymały kolorowanki.


 


Nowy 2017 rok rozpoczęliśmy od wspólnego czytania w ramach ogólnopolskiej akcji Cala Polska Czyta Dzieciom. Opowiadanie pt. ,,Martusia chce mieć pieska" (tłumaczenie Patrycja Zarawska) przeczytała, dla grupy sześciolatków (op.  J. Andzel), Pani Krystyna Robak - emerytowana bibliotekarka, mieszkanka Krasocina, członek Dyskusyjnego Klubu Książki.

 


 

W Mikołajkowym czytaniu, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, uczestniczyły także sześciolatki wraz z nauczycielkami (p. J. Andzel, p. I. Olczyk) z Oddziału Przedszkolnego w Krasocinie oraz uczniowie kl. II a z Zespołu Placówek Oświatowych im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie (p. Anna Wrona). Humorystyczne opowiadanie o Mikołaju z książki Renaty Piątkowskiej przeczytała dla sześciolatków pani Mirosława Klimczyk - mieszkanka Krasocina, członek Klubu Seniora,  Dyskusyjnego Klubu Książki  oraz Koła Gospodyń Wiejskich, a dla drugiej grupy sześciolatków pani Magdalena Kowalczyk -  zastępca dyrektora GBP w Krasocinie, natomiast dla uczniów klasy drugiej Aleksandra Klim - dyrektor GBP w Krasocinie. Dzieci uczestniczyły takżew zabawach ruchowych oraz plastycznych.


 

W grudniowy poranek, 2 grudnia, bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach. To ostanie,  tegoroczne spotkanie poświęcone zostało bardzo ważnej postaci, która od najmłodszych lat każdemu z nas towarzyszy.   Spotkanie rozpoczęliśmy od akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Zaproszenie do wspólnego czytania, po raz kolejny, przyjęła Pani Danuta Libera - emerytowana nauczycielka jęz. polskiego, członek Klubu Seniora oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. Kim był św. Mikołaj? Dlaczego Mikołaj wkłada prezenty do wielkiej czerwonej skarpety? Na wszystkie te i inne pytania odpowiedzi poznaliśmy  wysłuchując opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. ,,Mikołajki".  Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, podczas których powstały papierowe figurki św. Mikołaja. Na zakończenie nie zabrakło również słodkości dla naszych gości.

 


Kolejne czytania w Samorządowym Przedszkolu w Krasocinie za nami. ,,Marysia boi się ciemności" to następna część słynnej już bohaterki serii o Misi Marysi. Po przeczytaniu książeczki przedszkolaki chętnie odpowiadają na pytania związane z przeczytanym teksem. Wspólnie bawiliśmy się w zabawę ruchową Pająk, podczas której dzieci uczą się skupienia i ćwiczą koordynację ruchową. Na zakończenie otrzymali kolorowanki.


Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy dzień, 6 grudnia, podczas którego wszystkie dzieci są radosne i cieszą się z otrzymanych prezentów. Aby przybliżyć  pierwszakom ze Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie (wraz z nauczycielką Panią J. Rakowską) postać św. Mikołaja, Dyrektor GBP w Krasocinie przeczytała opowiadanie pt. ,,Mikołajki" z książki Renaty Piątkowskiej.  Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach plastycznych, których  motywem był oczywiście Mikołaj. Dzieci otrzymały również słodki upominek.


2 listopada sześciolatki z Oddziału Przedszkolnego w Krasocinie wraz z nauczycielką Panią Iwoną Olczyk, po raz kolejny uczestniczyły w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Tym razem, opowiadanie pt. Andrzejki z książki Renaty Piątkowskiej, przeczyta Dyrektor Gminnej biblioteki Publicznej w Krasocinie Aleksandra Klim. Opowiadanie w zabawny sposób opisuje tradycje andrzejkowe oraz wróżby organizowane w tym dniu. Dzieci uczestniczyły także w zabawie Głuch telefon.


W czwartkowy poranek, do biblioteki przybyli uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej  z Zespołu Placówek Oświatowych im. rtm. W. Pileckiego w Krasocinie, aby po raz pierwszy w nowym roku szkolnym uczestniczyć w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Opowieść o Błękitnym Psie z książki Beaty Majchrzak przeczytał dla nich ksiądz tutejszej parafii Michał Krężel. Książka nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację ,,ABCXXI-Cala Polska Czyta Dzieciom" pod honorowym patronem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.


 

3 października do biblioteki przybyły sześciolatki z Oddziału Przedszkolnego w Krasocinie wraz z wychowawczyniami p. J. Andzel oraz p. I. Olczyk, aby uczestniczyć w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Bajkę pt. Skąd te Bzdurki? z książki Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych Artura Andrusa przeczytała dla nich emerytowana bibliotekarka oraz członek krasocińskiego Klubu Seniora p. Krystyna Robak. Dzisiejsze opowiadanie dotyczyło wyobraźni - tak naprawdę każdy może wyobrażać sobie to co chce, ale żeby nasza wyobraźnia pracowała trzeba czytać książki. Sześciolatki uczestniczyły także w zabawie Krokodyl.


13 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym czytanie w ramach Cała Polska Czyta Dzieciom dla sześciolatków z Samorządowego Przedszkola w Krasocinie wraz z wychowawczyniami p. J. Andzel i M. Rak. Dwa, najbardziej znane wiersze Jana Brzechwy pt. "Na straganie"  i  "Kaczka dziwaczka" przeczytała Dyrektor GBP w Krasocinie Aleksandra Klim.  Po wysłuchaniu wierszy dzieci miały za zadanie rozpoznać wymienione w wierszu warzywa, a tytułową kaczkę musiały zamienić w kaczkę dziwaczkę zakładając jej różne elementy garderoby.


W czwartkowy poranek odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym głośne czytanie (w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom) dla klasy pierwszej (wych.  J. Rakowska) z Zespołu Placówek Oświatowych im. Rtm. W. Pileckiego w Krasocinie. Opowieść o Basi z książki Beaty Majchrzak pt. "Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci" przeczytała emerytowana nauczycielka języka polskiego, członek Klubu Seniora oraz Dyskusyjnego Klubu Książki - paniDanuta Libera. 

Tę samą opowieść dla drugiej klasy pierwszej (wych. G. Lis) przeczytał p. Bartłomiej Robak pracownik Urzędu Gminy w Krasocinie oraz kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP  Krasocin. Dzieci słuchały opowieści z ogromnym zainteresowaniem, aby następnie z rozsypanych obrazków wybrać te, które wystąpiły w czytanym tekście. Pierwszaki miały także możliwość obejrzenia buławy dyrygenta, a także zagrania dźwięku na trąbce. Na zakończenie spotkania Dyrektor Aleksandra Klim rozdała dzieciom słodkości oraz podziękowała naszym gościom za współpracę.

Akcja prowadzona w ramach XV Tygodnia Czytania Dzieciom.


4 czerwca odbyła się w bibliotece niesamowita noc, Noc bibliotek. W tym roku nasza Biblioteka po raz pierwszy dołączyła do ok. 1000 bibliotek w całym kraju, które wspólnie promowały czytelnictwo i zachęcały do korzystania z bogatej oferty bibliotek. Noc Bibliotek odbyła się pod hasłem "Wolno czytać" i to właśnie od czytania rozpoczęliśmy nasze spotkanie. Opowiadanie pt. Basia i wolność przeczytała dla dzieci i młodzieży Dyrektor biblioteki Aleksandra Klim.


W piękny,  wiosenny dzień maja do biblioteki przybyli uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej w Krasocinie wraz z wychowawczynią Małgorzatą Knap, aby po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyć w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Wiersz Marii Konopnickiej pt.  ,,Chrystus i dzieci" przeczytał dla nich z-ca Wójta Gminy Krasocin Jacek Sienkiewicz. Nasz gość przybliżył dzieciom historię powstania wiersza, jego przesłanie, opowiedział, dlaczego właśnie ten utwór poetycki jest mu szczególnie bliski. Na zakończenie spotkania uczniowie zaśpiewali dwie piękne piosenki  pt. ,,Majowy zapach kwiatów" oraz ,,Polska".


W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" 19 maja z wizytą do naszej biblioteki przybył - w pięknym, galowym stroju - pan Zdzisław Rak, wieloletni myśliwy, miłośnik przyrody. Opowiadał o swojej pasji, wprowadzając dzieci w niezwykły świat leśnej natury, pokazując fotografie zwierząt leśnych i łownych, psów myśliwskich, ptaków. Uczniowie kasy I Szkoły Podstawowej w Krasocinie (wych. Jolanta Rakowska) zadawali liczne pytania dotyczące życia różnych zwierząt, ich fizjologii, warunków bytowych, odżywiania, ochrony. Pan myśliwy zachęcał, abyśmy dbali o przyrodę i właściwie zachowywali się w lesie. 


 

18 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brygidowie wraz z nauczycielkami p. A. Gawęcką i p. A. Mikołajczyk po raz kolejny odwiedzili bibliotekę. Tym razem uczestniczyli w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Zajęcia odbyły się w  ramach Tygodnia Bibliotek. Bajkę terapeutyczną pt. ˝Żółty berecik" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel przeczytała Dyrektor GBP w Krasocinie Aleksandra Klim. Opowiadanie miało na celu pokazanie dzieciom, jak w bezpieczny sposób należy korzystać z komputera i Internetu oraz na co zwracać uwagę, gdy korespondujemy z nieznajomymi.


W poniedziałkowy poranek gośćmi naszej biblioteki były dwie grupy sześciolatków wraz ze swoimi opiekunkami panią J. Andzel i panią M. Rak. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom pani Magdalena Kowalczyk -zastępca dyrektora GBP w Krasocinie i kustosz biblioteki, przeniosła dzieci w zaczarowany świat bajek. Przeczytała naszym gościom tekst autorstwa Ryszarda Cebuli pt. "Porządeczek i Bałaganiak" pochodzący z książki pt. „Bajkoterapia". Dzieci z dużym skupieniem wysłuchały opowiadania, a potem same zastanawiały się czy u nich w pokoju mieszka Bałaganiak czy Skrzacik Porządeczek. Na zakończenie spotkania wspólnie pobawiliśmy się w „Niedźwiadka". Nie obyło się tez bez kolorowanek, którą otrzymało każde dziecko. Spotkanie upłynęło w bardzo miłeji sympatycznej atmosferze.


W poniedziałkowy poranek, 18 kwietnia, przedstawiciele służb mundurowych - Policji -przybyli do biblioteki, aby po raz kolejny uczestniczyć w bibliotecznej Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. St.asp. Marcin Suchacki oraz mł. asp. Zbigniew Lichosik z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie zapoznali sześciolatków z Oddziału Przedszkolnego w Krasocinie z podstawowymi zasadami  bezpieczeństwa na drodze oraz przypomnieli o obowiązku chodzenia po zmroku w elementach odblaskowych. Następnie przeczytali dla nich bajkę pt. ,, Czarna wrona"  Beaty Ostrowickiej z książki ,,Bezpieczna bajka". Opowiadanie miało na celu pokazanie sześciolatkom, jak należy zachować się, gdy się zgubią i do kogo należy zwrócić się o pomoc w takiej sytuacji.


W piątek, 15 kwietnia, gościliśmy w naszej bibliotece strażaka p. Kubę Brymerskiego z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie. Nasz gość po raz kolejny uczestniczył w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Przeczytał bajkę terapeutyczną pt. ,,Tygrys w ścianie" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, aby pokazać pierwszakom z Zespołu Placówek Oświatowych  w Krasocinie (op. Grażyna Lis),  dlaczego prąd nie nadaje się do zabawy. Dzieci po wysłuchaniu historii wskazywały na zagrożenia wynikające z niebezpiecznego obchodzenia się z prądem. Pierwszaki poznały zawód strażaka oraz przypomniały sobie  numery alarmowe, na które należy dzwonić, jeśli chcemy wezwać pomoc.

 


 

7 kwietnia odbyło się w naszej bibliotece kolejne  spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta  Dzieciom. Uczestnikami zajęć byli uczniowie pierwszej klasy wraz z p. Jolantą Rakowską. Bajkę „O smoku, który chciał zostać rycerzem" autorstwa Agnieszki Stelmaszyk  przeczytała dzieciom mieszkanka Krasocina oraz członek Klubu Seniora Pani Zofia Kowalczyk. Pełna humoru opowieść o smoku Rolandzie, to zaproszenie młodych czytelników do krainy fantazji. W przerwie mali uczestnicy zatańczyli i zaśpiewali piosenkę o niedźwiadku.  Wszyscy bardzo miło i pożytecznie spędzili czas.


 

3 marca pierwszaki wraz z p. J. Rakowską przybyły na kolejne czytanie w ramach akcji Cala Polska Czyta Dzieciom.  Przygody tytułowego Mirka z książki Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać przeczytała mieszkanka Krasocina oraz członek Klubu Seniora Mirosława Klimczyk. Bajka pt. Admiralskie sabaty miała na celu pokazanie dzieciom jak wspaniała jest wyobraźnia i jak łatwo jest zrobić coś samemu. W trakcie przerw bawiliśmy się w zabawę Głuchy telefon.


 

8 lutego sześciolatki z ZPO w Krasocinie (op. J. Andzel, M. Rak) wysłuchały bajki Olgi Borys pt. ,,Strachy spod łóżka" z książki Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać. Historię  Miry przeczytała dzieciom mieszkanka Krasocina p. Łapot Wanda. Bajka miała na celu pokazanie jak radzić sobie ze strachem i potworami.  Po skończonym czytaniu dzieci miały za zadanie narysować na kartce papieru swojego własnego potwora, który zakrada się do ich pokoju lub często powtarza się w snach.


,,Bezpieczna bajka" to tytuł kolejnej książki czytanej w ramach akcji CPCD. Tytułowa książka  to zbiór bajek,  które pomagają dzieciom zrozumieć otaczający go świat. 4 lutego bajkę pt. ,, 112' oraz  ,,Szkło" Beaty Ostrowickiej  znakomicie przeczytała dla kl. I A (wych. Jolanta Rakowska) pani Sylwia Kowalczyk-Łączek (pracownik UG w Krasocinie). Dzieci słuchały z pełną uwagą i skupieniem. Te same bajki, 5 lutego, przeczytała dla kl. I B (wych. Grażyna Lis)  Pani Krystyna Robak członek Klubu Seniora oraz emerytowana bibliotekarka.  Historie te znakomicie pomagają dzieciom w radzeniu sobie z rożnymi problemami.

Serdecznie polecamy wszystkim mamom bajki terapeutyczne. Czytajcie swoim dzieciom 20 minut dziennie - codziennie.


Najlepszym sposobem na rozwijanie wyobrażni dzieci oraz na wspólnie spędzony czas jest głośne czytanie.  Nasze zaproszenie do wspólnego czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, przyjęła pani dr Ilona Zdeb - lekarz medycyny pracy.  Pani Ilona fenomenalnie przeczytała pierwszakom dwa opowiadania pt.,, O dentyście, który bał się małego Franka" oraz ,,Skąd te bzdurki" z książki Artura Andrusa pt. ,,Bzdurki, czyli...Bajki dla dzieci i innych". Pani doktor  tak zabawnie przeczytała opowiadania, że dzieci z zachwytem słuchały i czekały na dalsze losy bohaterów.  Opowiedziała o swojej pracy, a następnie razem z dziećmi uczestniczyła w zabawach. Na zakończenie spotkania, nasz gość wręczył wszystkim słodką niespodziankę.


11 stycznia po raz kolejny w bibliotece pojawiły się pięcio- i sześciolatki wraz z nauczycielkami p. J. Andzel i p. M. Rak.  Wierszyki z książeczki  ,,Kolorowe liczenie" autorstwa Ludwika Cichego przeczytała dla nich Anna Siwek - księgowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasocinie oraz Otolia Kukla- mieszkanka Krasocina oraz członek Klubu Seniora. Jak się okazało, dzieci w tym wieku świetnie znają cyferki  i chętnie pomagały Paniom ,,liczyć". W trakcie spotkania nie zabrakło  również  zabawy ruchowej.

 


W 2016 r. akcję Cała Polska Czyta Dzieciom rozpoczęliśmy głośnym czytaniem wierszy „Kwoka" oraz „Kokoszka smakoszka" Jana Brzechwy. 7 stycznia nasza biblioteka gościła pierwszoklasistów z Zespołu Placówek Oświatowych w Krasocinie (wychowawczyni pani Jolanta Rakowska). Dzieci wysłuchały wierszy Jana Brzechwy w fenomenalnej interpretacji pani Danuty Libery, emerytowanej nauczycielki języka polskiego. Pani Danusia dodatkowo przeczytała uczniom utwór ,,Bajki o farmie", dzieci współuczestniczyły w czytaniu naśladując wymieniane zwierzątka, wydając odpowiednie dźwięki oraz wzięły udział w zabawie ruchowej.


W poniedziałkowy poranek, 23 listopada, sześciolatki wraz z opiekunkami przybyły do biblioteki, aby posłuchać książki ,,Jak Wojtek został strażakiem" autorstwa Czesława Janczarskiego. Przygody dzielnego strażaka przeczytała Dyrektor GBP w Krasocinie Aleksandra Klim. W przerwie między czytaniem sześciolatki pogimnastykowały się przy piosence ,,Głowa, kolana, pięty...".  

 

 


Tym razem postać Serafinka z książki ,,Wesoła rodzinka Serafinka" Martyny Jacewicz poznała klasa I ,,b". Przygody bohatera czytała p. Krystyna Robak - mieszkanka Krasocina oraz członek Klubu Seniora. Na koniec dzieciaczki pogimnastykowały się w rytm piosenki ,,Głowa, ramiona, kolana pięty..."


9 listopada w bibliotece odbyła się, pierwsza w tym roku szkolnym, akcja głośnego czytania dla pięciolatków (w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom). Postać tytułowego bohatera książki ,,Wesoła rodzinka Serafinka'' Martyny Jacewicz poznaliśmy dzięki pani Mirosławie Klimczyk. W przerwach między czytaniem dzieciaczki zatańczyły w rytm piosenki ,,Madagaskar", natomiast umiejętność słuchania przedszkolaków sprawdziliśmy w zabawie ,,głuchy telefon".


W czwartek, 25 czerwca odbyły się również ostatnie zajęcia z podopiecznymi p. Edyty Pilichowskiej (5-latki). Maluchy obejrzały proste doświadczenia z wykorzystaniem produktów spożywczych.


Ostatnie w tym roku szkolne spotkanie z grupą 3- i 4-latków w Przedszkolu Samorządowym w Krasocinie (ZPO w Krasocinie) przypadło na 23 czerwca, gdy w naszej gminie obchodzona jest Noc świetojańska. Dlatego postanowiliśmy przekazać maluchom, co nieco informacji dotyczących wigili św. Jana.


Tym razem wybierając się na cotygodniowe spotkanie do przedszkola zabraliśmy niezbędne rekwizyty potrzebne do wykonania prostego doświedczenia na soku z czerwonej kapusty. Maluchy niecierpliwie przygladały się powstającym z fioletowego soku kolorom - różowemu i niebieskiemu. Dzięki temu dowiedziały się, że produkty spożywcze tj. soda, ocet mają właściwości wybarwiające.

 


Podczas ostatniego spotkania z podopiecznymi p. Jolanty Andzel (8 czerwca) przeprowadziliśmy proste doświadczenia zachęcające małych użytkowników biblioteki do rozwijania ciekawości świata i sięgania po książeczki.


28 maja na spotkaniu z grupą przedszkolną 5-latków Dyrektor biblioteki czytała wierszyki o zawodach z ksiażeczki Kim zostanę? Na koniec dzieci otrzymały balony :)


25 maja, w przeddzień Święta Mamy, dzieciaczki z zerówki wraz z opiekunem p. Jolantą Andzel wysłuchały wierszyków o mamie, które czytała dyrektor Biblioteki Aleksandra Klim.

Natomiast  opowiadanie ,,Martynka i Święto Mamy" fenomenalnie  przeczytał  ks. Michał Krężel oraz przeprowadził z dziećmi dyskusję na temat Dnia Mamy oraz roli jaką mama odgrywa w życiu każdego dziecka. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom,"  do której przyłączyła się nasza biblioteka.

Po wysłuchaniu opowiadań dzieci przygotowały dla swoich mam niespodziankę - pokolorowały laurki.


Ostatniego dnia marca 3- i 4-latki z krasocińskiego przedszkola wzięły udział w zabawach związanych z Wielkanocą - a było to możliwe dzięki masce zająca, którą przyniosły panie z biblioteki. Wspólnie przypomnieliśmy sobie także tradycje związane z Wielkanocą.


W poniedziałek 30 marca spotkaliśmy się z grupą 5-latków w przedszkolu. Gościem specjalnym była pani Zofia Kowalczyk z Klubu Seniora, która czytała najmłodszym dalsze losy rodziny Wścibskich z książki Doroty Gellner o tym samym tytule. Maluchy słuchały bardzo uważnie, w przerwie sprawdziliśmy ich uwagę w zabawie głuchy telefon. Na koniec przedszkolaki wraz z życzeniami świątecznymi otrzymały słodki upominek.


Natomiast 27 marca spotkaliśmy się z uczniami kl. I A, która przybyła do biblioteki pod pieczą wychowawczyni p. Marzeny Pyki. Ostatnie już książkowe losy niedźwiadka Wojtka z powieści Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek przeczytała Magdalena Kowalczyk - zastępca Dyrektor biblioteki. Nie mogło oczywiście zabraknąć zabawy w rytm piosenki Niedźwiadek oraz małej niespodzianki. Każde dziecko mogło się sfotografować w roli żołnierza karmiącego głównego bohatera książki w przygotowanej przez bibliotekarki ilustracji.


24 marca w przedszkolu zawitała dobra wróżka Anna Pawelec, która przeprowadziła zabawy związane z Wielkanocą oraz przybliżyła maluchom wiersze o tych świętach.


19 marca 5-latki z krasocińskiego przedszkola wysłuchały wścibskich opowieści Doroty Gellner z książki pt. Wścibscy, którą czytała Dyrektor biblioteki Aleksandra Klim. Sprawdziliśmy też umiejętność słuchania przedszkolaków w zabawie głuchy telefon i „testowaliśmy" sprawność w zabawie ruchowej Stonoga.


Natomiast w piątkowe przedpołudnie, 13 marca, uczniom kl. I A czytała p. Anna Świerczewska. Przygody Wojtka z ksiażki Dziadek i niedźwiadek powoli się już kończą...


12 marca do biblioteki przybyli goście specjalni - aspirant Marcin Suchacki oraz sierżant sztab. Zbigniew Lichosik, którzy wzięli udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom z kl. I B (wychowawczyni p. Małgorzata Knap). Dzieci wysłuchały wierszy na temat bezpieczeństwa oraz bajki o Wilku i siedmiu koźlątkach autorstwa Grimm. Pan Marcin opowiedział na czym polega praca policjanta oraz wygłosił krótką prelekcję dotyczącą tego, jak należy zachowywać się wobec nieznajomych oraz bezpiecznego zachowania na drodze. Następnie przyszedł czas na quiz sprawdzający wiedzę najmłodszych oraz zabawę pt. ruch uliczny. Dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na pytania, a panowie dzielnicowi obiecali, że ponownie przybędą do biblioteki, by poczytać dzieciom w ramach CPCD.

 


5 marca po raz pierwszy udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom wzięła pani Maryla Kowalczyk. Dzieki naszemu gościowi dzieci z przedszkola (wychowawczyni p. Edyta Pilichowska) wysłuchały najpopularniejszych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Następnie aktywnie uczestniczyły w zabawach m.in. ciagnęły rzepkę i porządkowały warzywa na straganie.

 


Czyta babcia, czyta dziadek, czyta Wójt ... dla przedszkolaków!

Po krótkiej przerwie dzieci wróciły do szkoły, my zaś kontynuujemy akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. 2 marca zaprosiliśmy do biblioteki włodarza Gminy Krasocin, Wójta Ireneusza Gliścińskiego, by poczytał grupie przedszkolnej 6-latków pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Andzel. Dzieci wysłuchały wierszyków Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz wzięły udział w nawiązujących do ich treści zabawach, m.in. układały warzywa na mini straganie, ciągnęły rzepkę oraz naśladowały stonogę. Zabawa była doskonała i mamy nadzieję, że pan Wójt jeszcze nie raz poczyta dzieciom w murach naszej biblioteki.


10 lutego odwiedziliśmy maluchy w przedszkolu

 


 

Maluchom z grupy przedszkolnej p. Jolanty Andzel w poniedziałkowy ranek 9 lutego losy Dzieci pana majstra Zofii Rogoszówny przybliżyła p. Mirosława Klimczyk. Ćwiczyliśmy również spostrzegawczość maluchów w zabawie I kto to mówi?


 

W piątek 6 lutego dla klasy I A czytały p. Wanda Łapot oraz dyrektor biblioteki Aleksandra Klim, która przygotowała dla maluchów mały konkurs dotyczący treści książki. Nagroda książkowa powędrowała na ręce wychowawczyni p. Marzeny Pyki, by wszystkie dzieci mogły z niej korzystać. Był również czas na zabawę - w rytm piosenki Wyginam śmiało ciało sprawdzaliśmy koncentrację i sprawność naszych milusińskich.

 

 


5 lutego zaprosiliśmy do biblioteki p. Mirosławę Łapot, która przybliżyła uczniom kl. I B dalsze losy niedźwiadka Wojtka. Miłym przerywnikiem była zabawa I kto to mówi? 

 


 

29 stycznia dotarła do nas "zdziesiątkowana" grupa 5-latków z PS w Krasocinie. Mimo to czytanie się odbyło - specjalnym gościem był p. Bartłomiej Robak - kapelmistrz MOD Krasocin oraz Prezes OSP Krasocin. Dzieci po wysłuchaniu wierszy Juliana Tuwima Lokomotywa i Pan Hilary chętnie pozowały do zdjęć z buławą do dyrygowania, którą przyniósł pan Bartek

 


W poniedziałkowy ranek, 26 stycznia, 6-letni goście z przedszkola wysłuchali fragmentu książki Szelmostwa Lisa Witalisa oraz chętnie brali udział w rozwiazywaniu zagadek, które im zadawała Dyrektor GBP, Aleksandra Klim. Na koniec bawiliśmy się wspólnie w Krasnoludka.

 

 


 

23 stycznia natomiast kl. I A mogła wysłuchać przygód Wojtka dzięki Pani Krystynie Robak. W przerwie nasi milusińscy odbyli mini konkurencję sportową oraz słuchali co mówi Głuchy telefon.


W czwartek, 22 stycznia, dzieciom z kl. I B czytały panie Mirosława Łapot oraz p. Danuta Libera. Losy niedźwiadka Wojtka przeplatały sie podczas spotkania wraz z zabawami ruchowo-tanecznymi.


20 stycznia przedszkolaki w wieku 3 i 4 lat bawiły się, jak co tydzień z panią z biblioteki w ramach Klubu Malucha. Oprócz wierszyków i rymowanek, maluchy tańczyły w takt piosenki Wąską ścieżką przez ogródek, podczas której "zamieniły się" w krasnoludki ;) i musiały m.in. tańczyć z językiem na brodzie :)

 

 


W czwartkowy ranek (15 stycznia) 5-letnie dzieci z przedszkola, pod opieką p. Edyty Pilichowskiej, przybyły do biblioteki, by w ramach akcji CPCD wziąć udział w zajęciach. Po raz pierwszy dla tej grupy, czytała p. Danuta Libera, emerytowany nauczyciel ZPO oraz członek Klubu Seniora w Krasocinie. Dzieci najpierw wzięły udział w zabawie gimnastycznej, następnie z dużym zainteresowaniem wysłuchały Bajki o kotach i niecnotach z książki Teresy Ostrowskiej pt.: Opowiadania z zagrody Babci i Dziadka. Na koniec zatańczyliśmy piosenkę o krasnoludku.

 

 

 

 


13 stycznia odwiedziliśmy przedszkolaków w wieku 3 i 4 lat w ich klasie. Wraz z bibliotekarką Anią Pawelec przeprowadziliśmy krótkie zabawy pt. Kurczątko, Misiu oraz Paluszek. Dzieciaki chętnie brały udział w zabawach co widać na zdjęciach :)

 


W poniedziałek, 12 stycznia, bibliotekarka Anna Pawelec czytała dzieciom z grupy przedszkolnej "0", które przybyły do biblioteki pod opieką p. Jolanty Andzel. Maluchy wysłuchały dalszych losów Lisa Witalisa, przerywnikiem w trakcie czytania była zabawa "Chodzi lisek koło drogi", na koniec spotkania nasi goście otrzymali kolorowanki.

 

 


8 i 9 stycznia w bibliotece odbyły sie kolejne spotkania w ramach CPCD. W czwartek klasie I B czytała p. Mirosława Klimczyk, zaś w piątek kl. I A - p. Anna Świerczewska. Dzieci najpierw przypomniały sobie losy niedźwiadka Wojtka, nastepnie wysłuchały kolejnych jego perypetii. Następnie ich zadaniem było ułożenie puzzli-fotografii z Wojtkiem w roli głównej. Na koniec zatańczyliśmy piosenkę Niedźwiadka.


 


 

18 grudnia p. Mirosława Łapot oraz p. Mirosława Klimczyk w bibliotece czytały dzieciom z grupy przedszkolnej 5-latków bajkę terapeutyczną oraz wiersze o świętach. Na zakończenie spotkania maluchy bawiły się w słowno-ruchową zabawę pt. Podłogę dotyka tylko...

 


W grudniowy poniedziałek (15 grudnia) do biblioteki przybyły 6-latki pod opieką p. Jolanty Andzel by zapoznać się z losami przebiegłego Lisa Witalisa, bohatera książki Jana Brzechwy. Dzieciom czytała Agnieszka Kałuzińska, pracownik biblioteki. Maluchy wzięły również udział w zabawie ruchowej pt. Wąską ścieżką przez ogródek oraz malowały kolorowanki.

 

 


 

W czwartek, 11 grudnia dla uczniów z kl. I B SP w Krasocinie czytały panie Krystyna Robak oraz Danuta Libera. Dzieci wysłuchały dalszych perypetii niedźwiadka Wojtka.

 


4 grudnia zaprosiliśmy do czytania dzieciom panią Sabinę Kaczmarek i panią Mirosławę Klimczyk. Dzieciaki z grupy przedszkolnej 5-latków najpierw przypomniały sobie losy Lisa Witalisa, następnie wysłuchały z książeczki, jak zakończyły się przygody przebiegłego rudzielca. Potem przyszedł czas na słowno-ruchową gimnastykę - zabawę pt. "Podłogę dotyka tylko...". Na koniec spotkania dzieci malowały kolorowanki związane z książeczką Jana Brzechwy.

 


 

O tym, że warto czytać dzieciom, można się przekonać patrząc na zdjęcie poniżej. Uczniowie kl. I B (w czwartek 27 listopada) oraz kl. I A (28 listopada) wysłuchali dalszych losów bohaterów książki "Dziadek i Niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego czytanej przez Dyrektor naszej biblioteki, Aleksandrę Klim. Uczniom tak bardzo się podobało, że obstąpili Panią Dyrektor. Widać było radość i zaciekawienie na ich twarzach. W przerwie zatańczyliśmy piosenkę Niedźwiadek.


Książka Jana Brzechwy pt. Szelmostwa Lisa Witalisa stała się punktem wyjścia do zajęć w ramach CPCD we czwartek 20 listopada. Fragment opowiadania przybliżyła 5-latkom pani Mirosława Klimczyk. Dzieci następnie kolorowały postać bohatera opowiadania.


 

Przedszkolaki z Krasocina (3- i 4-latki) we wtorek 18 listopada wysłuchały opowiadania Męczoca koza z książki Na pewno Ci się uda: opowiadania dodające dzieciom odwagi autorstwa Sabine Kalwitzki.

 

 


 

W poniedziałek, 17 listopada ks. Michał Krężel przybliżył 6-latkom z Przedszkola w Krasocinie dalsze losy bohatera bajki terapeutycznej pt. Misiulek w przedszkolu. W przerwie zatańczyliśmy wspólnie piosenkę Niedźwiadek.13 i 14 listopada w bibliotece odbyło się czytanie dla uczniów klas I A i I B z SP w Krasocinie. Maluchy wysłuchały fragmentu książki Dziadek i Niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego, a swojego głosu użyczyły pani Danuta Libera oraz pani Anna Świerczewska. Miłym przerywnikiem podczas słuchania była zabawa w niedźwiadka oraz śpiewanie piosenki Stary niedźwiedź mocno śpi. Dzieci przybyły pod opieką pań: Małgorzaty Knap (kl. I B) i Marzeny Pyki  (kl. I A).

 

 


Spotkanie z 5-latkami pod opieką p. Edyty Pilichowskiej w ramach akcji CPCD odbyło się 6 listopada. Nasi milusińscy byli bardzo zaskoczeni, gdy okazało sie, że specjalnie dla nich będzie czytał Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie pan Michał Kaczmarek :) oczywiście maluchy zapoznały się z treścią ksiażeczki "Jak Wojtek został strażakiem" Czesława Janczarskiego.

 


 

4 listopada odwiedziliśmy grupę 3- i 4-latków w Przedszkolu. Przeprowadziliśmy krótkie zabawy Co to jest? oraz Jeżyk, w trakcie których dzieci mogły wykazać się spostrzegawczoscią i pomysłowością :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

23.10.2014 r. w bibliotece odbyło się spotkanie z grupą 5-latków (opiekun: pani Edyta Pilichowska). Dzieci wysłuchały wierszy czytanych przez. p. Zofię Kowalczyk i p. Annę Świerczewską, które dodatkowo wprowadziły elementy zabawy.


We wtorek, 21 października do biblioteki przybyli 3- i 4-latkowie wraz z p. Joanną Fitas i p. Magdaleną Kaczmarek.

 


 

20 października br. odwiedziły nas dzieci z zerówki z opiekunem p. Jolantą Andzel. Bajki i wiersze czytały p. Anna Świerczewska i p. Mirosława Klimczyk. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw :)

Konkursy

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Feliksa RakaPrzyślij wiersze do 30 września!


 

Regulamin kat. szkoły średnie/dorośli

Regulamin kat. dzieci/gimnazjum/nauczyciele


 

 

I Turniej Szachowy

 


Biblioteka bierze udział w akcji Czytam polskie

Zegar
Ulti Clocks content

21-04-2021

 

Grantodawcy


 

URZĄD GMINY W KRASOCINIE 


URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO 

STAROSTWO POWIATOWE WE WŁOSZCZOWIE 

INSTYTUT KSIĄŻKI 

                                                                          ŚWIĘTOKRZYSKIE BIURO ROZWOJU REGIONALNEGO 


 

 

 

ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DO BIBLIOTEK PUBLICZNYCH LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
"NAD CZRNĄ I PILICĄ"


Copyright by www.biblioteka-krasocin.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i CMS: d4u.pl
Powrót na stronę główną