Aktualności

Weź udział w Grze Terenowej ,,CZYTASZ? ZOSTAŃ DETEKTYWEM”

REGULAMIN  GRY TERENOWEJ
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
ZGODA RODZICA

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu;

Darmowy spektakl on-line ,,Fantazjana”

                                                                                                 
  Z okazji Dnia Bibliotekarza oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) serdecznie
zapraszamy do obejrzenia darmowego spektaklu, który będzie dostępny
on-line w dniach od 7 do 13 maja.
        Link do spektaklu: https://youtu.be/_qGPOIuNtJE (należy skopiować)
,,Fantazjana” to opowieść o chłopcu, który po śmierci mamy zamyka się w sobie, ma problemy w szkole i nie potrafi porozumieć się ze swoim tatą. Pewnego dnia Bastian chowa się w księgarni, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami ze szkoły. Tam znajduje tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu. Nie jest to bowiem zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przenosi się w krainę Fantazjany, której grozi zagłada…Mały chłopiec okaże się wkrótce jedyną osobą, która może uratować świat fantazji.

Ogólnopolski Konkursu Budowlany „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!

Wiatrak typu „Holender” oraz Żłobek Gminny „Wesoły Wiatraczek został zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”  Wiatrak objął prowadzenie w kategorii  „małe jest piękne”. Głosowanie trwa do 10 maja,  a można oddawać głosy raz dziennie zarówno na Wiatrak jak i Żłobek ( 15 miejsce w kategorii „obiekty szkolnictwa i edukacji”).  Poniżej link w kategorii : małe jest piękne”. Zachęcamy wszystkich użytkowników i czytelników biblioteki o aktywne oddawanie głosów. 

 

 

 

Tydzień Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach

Szanowni Państwo!

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2021 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach organizuje spotkania autorskie on-line:

  •    11 maja o godz 18:00 z Barbarą Sadurską – prawniczką, specjalistką prawa własności intelektualnej, pisarką, autorką książki „Mapa”, za którą otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza.

Link do wydarzenia na You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=6qP8CYZ1rjE

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/284068989869346/

  Więcej „Tydzień Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach”

Ważne święta majowe

1 maja przypada Państwowe Święto Pracy  czyli międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Jako Polacy musimy pamiętać o ważnych dla nas wydarzeniach. Święta majowe przypominają nam,  aby  pielęgnować tradycje narodowe, dbać o naszą historię. 2 maja przypada Święto Flagi, zaś 3 maja Narodowe Święto Konstytucji w rocznicę uchwalenia konstytucji. Należy eksponować publicznie symbole naszego państwa, dlatego pamiętajmy wszyscy, aby wywiesić flagi w majowe święta.

Informacja

Szanowni Czytelnicy! Informujemy, że w dniu 4 maja 2021 r.  Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa Raka w Krasocinie i jej filie będą nieczynne.

Wtorek 4 maja będzie dniem wolnym od pracy zgodnie z wypełnieniem zapisów ustawowych udzielenia dni wolnych za święta przypadające w sobotę (01.05.2021 r.).

Za utrudnienia przepraszamy!

NOWOŚCI

Zapraszamy po nowości książkowe!

Już jutro Światowy Dzień Książki, więc to idealny moment,

aby wypożyczyć książkę!

Więcej „NOWOŚCI”

Światowy Dzień Książki – do wygrania książka!

Już za kilka dni będziemy świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzony corocznie 23 kwietnia, przypomina wszystkim jak książka ważna jest w życiu każdego człowieka, od tego najmniejszego do najstarszego. W tym szczególnym czasie, książka, dla wielu z nas stała się znakomitą odskocznią od codzienności. Po raz kolejny okazuje się, że jest niezastąpionym elementem w naszym życiu. Przypomnijmy, że Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to nie tylko święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia, ale również i Was Drodzy Czytelnicy! Dlatego zapraszamy w tym dniu do skorzystania z kącika ,,Książkowa pierwsza pomoc” oraz z ,,Karty na naklejki” „Książkowa pierwsza pomoc” będzie działać w tym dniu od godz. 8.00 do 15.00. Jeśli masz w domu książkę, z którą nie możesz się rozstać lecz czytałeś ją już tyle razy, że zaczęła się rozklejać, a okładka jest cała pogięta- mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przynieś swoją książkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasocinie, a my  postaramy się jej pomóc – obłożymy profesjonalną folią i skleimy luźne kartki. Każdy pełnoletni czytelnik, który odwiedzi bibliotekę w piątek otrzyma specjalnie przygotowaną kartę na naklejki. Przy kolejnych wizytach, podczas których czytelnik dokona wypożyczenia, otrzyma jedną naklejkę. Osoby, które uzyskają komplet naklejek (10), nagrodzone zostaną książką. Do zobaczenia! Czekamy na Was!

Narodowy Spis Powszechny już się rozpoczął!


1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021), który przeprowadzony będzie na terenie całego kraju. Spis jest najważniejszym badaniem ze statystyki ludności – realizowany jest co 10 lat i obejmuje całą populację ludności oraz mieszkań. W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, spisy powszechne są jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach, a na ich podstawie instytucje międzynarodowe i krajowe podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
Udział w spisie jest obowiązkowy, a dla nas bardzo ważny, bo jak głosi hasło rozpoczynającego się spisu #liczysiękażdy
Jak mogę się spisać?
⦁ Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy. Przez cały czas trwania spisu możesz spisać się na stronie spis.gov.pl – znajdziesz tam także szczegółowe informacje na temat spisu.
⦁ Od poniedziałku do piątku w godzinach 800-1800 możesz zadzwonić na infolinię 22 279 99 99 gdzie uzyskasz pomoc w samospisie, lub skorzystać z opcji „spis na żądanie” przez rachmistrza telefonicznego.
⦁ Dodatkowo w trakcie spisu wdrożymy metody pomocnicze – spis bezpośredni oraz telefoniczny. Osoba, która nie dokonała samospisu internetowego nie może odmówić przekazania danych rachmistrzowi spisowemu.

Twoje dane są u nas bezpieczne!
Dane przekazywane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego są objęte tajemnicą statystyczną, czyli są udostępniane wyłącznie w formie zbiorczej, to znaczy takiej, która uniemożliwia identyfikację konkretnej osoby. Warto przy tym zaznaczyć, że w Spisie Powszechnym nigdy nie pytamy o wielkość zarobków, numer konta czy karty kredytowej, a dane osobowe nie są nigdzie przekazywane.

Dodatkowo, na stronie Urzędu Statystycznego w Kielcach na Respondentów czekają liczne konkursy związane z NSP2021!
Więcej dowiesz się na portalu spis.gov.pl
Gminne Biuro Spisowe w Krasocinie

 

 

Wielkanocne zwyczaje

Pocztówka wielkanocna: pisanki, zajączek, koszyczekWielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem msza w Kościele katolickim zwana rezurekcją. W tym dniu w gronie rodzinnym dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia i spożywamy uroczyste śniadanie. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. Jest czasem radości i rodzinnego ciepła. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów takich jak: święcenie pokarmów, pisanki  czy śmigus-dyngus.

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także charakter symboliczny – wymiatając brud wymiatamy pozostałości zimy a wraz z nią wszelkie zło i choroby. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Dawniej palemki robiono z wierzby, bukszpanu, malin, lub porzeczek. Obecnie- to gałązki wierzby ozdabiane suszonymi lub żywymi kwiatami, ziołami lub kolorowymi piórkami. Święcenie wielkanocnej palmy to piękna polska tradycja, według której wielkanocna palma chroni domowników przed nieszczęściem. Poświęconymi palemkami bito lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie, bogactwo lub chroniło przed chorobami gardła. Zatknięcie palemki za obraz lub włożone do wazonu miało chronić mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. W niektórych polskich wsiach w Wielką Środę kultywuje się obrzęd „Topienie Judasza”. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze zbierali się mieszkańcy, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano „zdrajcę” do stawu lub bagienka. W ten sposób wymierzano sprawiedliwość. przybijano rybę do drzewa. W ten sposób wymierzano karę za to, że przez sześć niedziel „śledź wyganiał” z jadłospisu mięso i wraz z żurem królował na polskich stołach. Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna. Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie obdarowywali swoich bliskich barwionymi na czerwono jajkami. Czerwone pisanki mają ponoć magiczną moc- odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajka mają też dużą wartość odżywczą- zawierają wszystkie ważne składniki pokarmowe: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Pięknie zdobione jaja będące symbolem odradzającego się życia od wieków zdobią stoły podczas Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć w koszyczku ze święconką. Przez lata sposoby barwienia i dekorowania jaj się zmieniały, ale tradycja pozostała. Można tworzyć pisanki na wiele sposobów. Wielka Sobota jest dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka- symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, jajka – symbolu narodzenia, mięsa i wędlin na znak, że kończy się post, masła – symbolu dobrobytu. Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól i pieprz symbolizujące ochronę przed zepsuciem. Święconkę zjada się następnego dnia, po porannej mszy zwanej rezurekcją. Jak głosi tradycja- dziewczynki, które w Wielką Sobotę umyją twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę pozbędą się piegów i innych mankamentów urody. W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów ma obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Tradycją wielkanocną jest wspólne zasiadanie do świątecznego śniadania w Wielką Niedzielę. Ważnym elementem wspólnego biesiadowania jest uroczyste dzielenie się jajkiem z domownikami. Na świątecznym stole nie może zabraknąć baby wielkanocnej i dziada – czyli mazurka. Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą znają i dorośli i dzieci. Oblewać można wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny mają większe szanse na szybkie wyjście za mąż. Jeżeli oblana w tym dniu panna się obrazi- to nieprędko znajdzie męża. Chłopiec, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że panienka mu się podoba. Wielką radość, zarówno dorosłym jak dzieciom, sprawia szukanie w niedzielny świąteczny poranek niespodzianek od zajączka wielkanocnego.

Źródło: http://www.img.blizej.info/przedszkolekrzyz/zwyczaje-i-tradycje-wielkanocne.pdf

Na podstawie http://www.asksa.republika.pl/wielkanoc.htmhttp://wielkanoc.nocowanie.pl/tradycje-wielkanocne-w-polsce.htmlopracowała mgr M. M. Świderska

Do góry

Skip to content