Aktualności

Książka „Dwory i pałace powiatu włoszczowskiego” do nabycia w bibliotece

Cena książki: 60 zł

Autorski duet historyków i regionalistów w osobach Dariusza Kaliny i Adama Malickiego jest obecnie jednym z najbardziej twórczych i pracowitych zespołów popularyzującym dzieje naszego regionu. Ich najnowsza książka zatytułowana ”Dwory i pałace powiatu włoszczowskiego. Gmina Krasocin” jest pierwszą z wielotomowej serii poświęconej budownictwu rezydencjonalno-obronnemu.

Więcej „Książka „Dwory i pałace powiatu włoszczowskiego” do nabycia w bibliotece”

Nowe kody do platformy IBUK LIBRA

Drodzy Czytelnicy!

Gminna Biblioteka Publiczna im. F. Raka oferuje darmowy dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych. Wystarczy odebrać z biblioteki specjalny kod PIN. Z wybranych zasobów można korzystać 24/7 z dowolnego miejsca, na komputerze laptopie, tablecie lub smartfonie! Zapraszamy!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

źródło: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138079,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2021.html

1 marca Dzień Przytulania Bibliotekarzy

1 marca obchodzimy Między­na­ro­dowy Dzień Przy­tu­la­nia Biblio­te­ka­rzy. Z powodu pandemii przytulanie jest zdecydowanie niewskazane. Ale ten dzień, to nie tylko przytulanie, ale również dobre i miłe słowo dla pracownika biblioteki. Czas pandemii to trudny okres dla nas wszystkich, dlatego bądźmy dla siebie mili i uśmiechnięci.

Dzień Dinozaura

26 lutego przypada Dzień Dinozaura. Coś niesamowitego jest w tym zwierzątku, że dzieci z całego świata znają je i podziwiają. Trudne nazwy dinozaurów dla niektórych, to jak bułka z masłem. Kto z nas nie chciałby przenieść się w czasy prehistoryczne? Odpowiedź jest prosta – każdy. Dlatego Dzień Dinozaura nie mógł się odbyć bez bibliotecznej maskotki dinozaura, który wraz z dyrektor Magdaleną Kowalczyk oraz zastępcą Anną Pawelec odwiedził dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Mieczynie,  Przedszkola Samorządowego w Olesznie oraz dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie. Trzy krótkie historyjki z książki Doroty Gellner ,,Zamkowe bajeczki” przeczytała dyrektor biblioteki Magdalena Kowalczyk.  Po przeczytaniu dzieci wraz z bibliotecznym dinozaurem wspólnie zatańczyły. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek oraz kolorowanki………oczywiście z bohaterem dnia- dinozaurem. Super zdjęcia w galerii. Zapraszamy do obejrzenia.

Więcej „Dzień Dinozaura”

Czytelniczko/Czytelniku odbierz darmowy zestaw do tworzenia biżuterii!!!

Drodzy Czytelnicy,

Już niebawem Święto Kobiet. Co roku biblioteka organizowała marcowe wydarzenie skierowane do Pań, niestety, w tym roku nie może się odbyć żadne spotkanie. Pomimo trudnego czasu, my nie zapominamy o naszych czytelniczkach i już od jutra zapraszamy Panie lub Panów (bez ograniczeń wiekowych), którzy chcą sprawić miłą niespodziankę wybrance,  po odbiór zestawu do stworzenia pięknej bransoletki z gotowych elementów. Warunkiem odebrania zestawu do samodzielnego złożenia bransoletki jest:

 

  • bycie czytelniczką/ czytelnikiem Gminnej Biblioteki Publicznej im. F. Raka lub jej filli i punktów bibliotecznych
  • założenie karty bibliotecznej w Gminnej Bibliotece Publicznej im. F. Raka lub jej filii, punkcie bibliotecznym
  • wypożyczenie przy oddbiorze zestawu przynajmniej jednej książki/audiobooka/filmu
  • wykonanie bransoletki i przysłanie nam zdjęcia do 8 marca na adres mailowy biblioteki: biblioteka@krasocin.com.pl

Bransoletka będzie cudownym prezentem, skromnym ale bardzo efektownym. Wiadomo….. ,,my’’ kobiety uwielbiamy takie błyskotki. Serdecznie zapraszamy po odbiór zestawów do 8 marca. Zdjęcia stworzonych przez Państwa bransoletek ukażą się na stronie biblioteki oraz facebooku.

Konkurs ,,NASZ WIATRAK-NASZE DZIEDZICTWO”

Trwa nabór prac na Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Techniczny “Nasz wiatrak – nasze dziedzictwo”, organizowany wspólnie przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz dr Natalię Lyons (w ramach stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego). Do udziału zapraszamy uczniów, a także młodych artystów działających w pracowniach rysunku i szkołach artystycznych. Termin nadsyłania prac upływa 8 kwietnia br.

“Nasz wiatrak – nasze dziedzictwo” to nowa propozycja dla wielbicieli konkursów. Organizatorzy zapraszają uczestników do samodzielnego przygotowania prac (plastycznych lub technicznych) ilustrujących młyn wietrzny z terenu województwa świętokrzyskiego, z którym związana jest dana społeczność. Może to być obiekt istniejący, jak też obiekt (rzeczywisty), który nie zachował się do dnia dzisiejszego w terenie.

Prace konkursowe należy przesyłać pocztą elektroniczną i zwykłą do 8 kwietnia 2021 r. do godz. 12.00, na adres Wojewódzkiego Domu Kultury.

Konkurs ,,WYZNAJ MIŁOŚĆ BIBLIOTECE” rozstrzygnięty

22 lutego wyłoniliśmy zwycięzców konkursu plastyczno-literackiego ,,Wyznaj Miłość Bibliotece”. Konkurs polegał na napisaniu krótkiego listu, wiersza do biblioteki (choćby zwrotkę) na udekorowanej osobiście kartce walentynkowej. Do biblioteki wpłynęło 7 pięknych prac. Prace umieszczone zostały na stronie biblioteki oraz na facebooku biblioteki. Kartki walentynkowe oceniali sami internauci przez lajkowanie i komentowanie prac do 19 lutego do godz. 16.00. Oto najpiękniejsze prace:

 

 

I miejsce Amelia Zasada 97 like’ów i 85 komentarze Mieczyn

II miejsce Blanka Gacia 65 like’ów i 21 komentarzy Oleszno

III miejsce Marta Złotnicka-Goderecka 39 like’ów i 13 komentarzy Sieńsko

GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY!

 

Do góry

Skip to content