Aktualności

1 sierpnia wybuch Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 (godzina W) i trwało kolejnych 63 dni.  W 2021 r. przypada 77 rocznica. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 2 października 1944) było wystąpieniem zbrojnym w okupowanej przez wojska niemieckie Warszawie zorganizowanym przez Armię Krajową, połączonym z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.  O tym, jaka ważną rolę w ich życiu odegrało Powstanie Warszawskie mówili sami powstańcy. – Kiedy wybuchła wojna, byliśmy wszyscy bardzo młodzi. Ale przez okupację szybko dorośliśmy. Widzieliśmy łapanki, rozstrzeliwania. W miarę czasu zdawaliśmy sobie sprawę, że nic nie jest dla nas ważniejsze niż być wolnymi – zaznaczył Jerzy Mindziukiewicz ze Związku Powstańców Warszawskich. – Dla nas wszystkich, bez względu na wiek i pochodzenie, te dni są ważne. Dla wszystkich jednakowo. Dla Powstańców jest w tym coś pięknego, że możemy się spotkać, przypomnieć sobie jak było, gdzie walczyliśmy – dodała Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Warszawskich.

                                                                                                                                                                                                                                                  Cześć Bohaterom Powstania!

Wakacyjne zajęcia w bibliotece

Następne wakacyjne zajęcia za nami. Podczas bibliotecznych zajęć nasi młodzi czytelnicy świetnie się bawili! Doskonalili umiejętność muzyczną taką jak granie na ‘Bum Bum Rurkach’ do kolorowych nutek, a kolejno wykonali z tekturek, recepturek i papieru kolorowego swoje własne instrumenty – gitary. Zabawy i śmiechów co nie miara słyszały ściany naszej biblioteki podczas zabawy w kalambury. Nie zabrakło również zabaw w formie ćwiczeń fizycznych i treningu pamięci czyli Twister oraz Memory.

Więcej „Wakacyjne zajęcia w bibliotece”

Wakacyjne zajęcia w bibliotece

Kolejny wakacyjny, gorący tydzień  za nami. Podczas bibliotecznych zajęć również było gorąco i ciekawie.  Nasi młodzi czytelnicy tym razem nauczyli się, jak przy pomocy balona, mąki ziemniaczanej, wełny i flamastrów wykonać prostą i piękną zabawkę- Pana Gniotka. Środowe spotkanie zaś upłynęło pod znakiem eksperymentów. Ciecz nienewtonowska dostarczyła wiele radości i zabawy , a samopompujące się balony były nie lada zaskoczeniem dla młodych czytelników.

Więcej „Wakacyjne zajęcia w bibliotece”

Tysięczny gość w Krasockim Muzeum Chleba- wycieczka dzieci z Piekoszowa

14 lipca Krasockie Muzeum Chleba odwiedziła wycieczka zorganizowana przez piekoszowską bibliotekę. Grupa dzieci wysłuchała historii wiatraka oraz poznała dawne sprzęty i narzędzia służące do pracy w polu i domu. Wśród 51-osobowej grupy znalazł się tysięczny gość Krasockiego Muzeum Chleba.  Specjalna nagroda jaką otrzymała uczennica ufundowana została przez Wójta Gminy Krasocin. Dziewczynka nie kryła radości i zaskoczenia. Serdecznie gratulujemy!

Więcej „Tysięczny gość w Krasockim Muzeum Chleba- wycieczka dzieci z Piekoszowa”

Wakacyjne zajęcia w bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej im. F. Raka rozpoczęliśmy wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat. Za nami pierwsze zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy z balonu i kolorowej bibuły stworzyli maskotkę furby. 7 lipca dzieci uczestniczyły w zajęciach muzycznych z wykorzystaniem bum bum rurek. W czwartek, podczas zajęć literackich dzieci wysłuchały pierwsze dwa rozdziały opowiadania z książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt. ,,Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą”. Po przeczytaniu tekstu rozwiązały krzyżówkę, w której hasła nawiązywały do treści przeczytanej książki. Następnie wybierały poszczególne numerki na tablicy, odkrywające rzeczy, imiona, zwierzęta związane z dzisiejszą lekturą ale także z tytułami książek i postaciami z baśni i bajek. Każde zajęcia kończymy zabawą ruchową lub grą w gry planszowe. Więcej „Wakacyjne zajęcia w bibliotece”

Spotkanie DKK-u w filii biblioteki w Olesznie

25 czerwca w filii biblioteki w Olesznie odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członków DKK. Było to spotkanie organizacyjne po tak długiej przerwie. Klubowicze z ogromnym zadowoleniem wymieniali się opiniami na temat przeczytanych książek w czasie pandemii . Możliwość spotkania po tak długim czasie sprawiła im ogromną radość, kolejne w lipcu.

Spotkanie autorskie on-line z Barbarą Kosmowską

Szanowni Państwo!

8 lipca o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie  z Barbarą Kosmowską organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Barbara Kosmowska to polska pisarka, poetka i filolożka, która w swoim dorobku literackim ma zarówno książki adresowane do dorosłych, jak i pozycje napisane z przeznaczeniem dla dzieci. Dzięki takim powieściom jak „Teren prywatny”, „Pozłacana rybka” czy „Kolorowy szalik” zdobyła nie tylko wiele nagród i wyróżnień literackich, ale także uwielbienie ze strony czytelników. Książki Kosmowskiej cieszą się dużą popularnością.

           Link do wydarzenia na You Tubehttps://www.youtube.com/watch?v=u1ZztJIzqPc

           Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1088534934883312?ref=newsfeed

Wydarzenie odbędzie się online  na kanale You Tube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Wakacyjne godziny pracy biblioteki

Informujemy, że od 28 czerwca do 31 sierpnia biblioteka będzie pracować w godzinach:

Gminna Biblioteka Publiczna im. F. Raka w Krasocinie

Poniedziałek               08.00-16.00

Wtorek                          08.00-16.00

Środa                             08.00-19.00

Czwartek                      08.00-16.00

Piątek                           08.00-16.00

Punkt biblioteczny w Mieczynie

Nieczynny

Filia w Bukowie, Olesznie i punkt biblioteczny w Ludyni pozostają czynne bez zmian.

FILIA BUKOWA

Poniedziałek             09.00-17.00

Czwartek                   08.00-16.00

Piątek                        12.00-16.00

Filia Oleszno

Wtorek           08.00-16.00

Środa             12.00-16.00

Piątek             09.00-17.00

Punkt biblioteczny w Ludyni

Czwartek               12.00-16.00

Krasockie Muzeum Chleba

Od poniedziałku do piątku czynne w godzinach pracy biblioteki po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Sobota i Niedziela  muzeum czynne od godz. 13.00 do godz. 17.00 bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia.

Pasowanie na czytelnika Gminnej biblioteki Publicznej im. F. Raka w Krasocinie

8 czerwca 2021 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej im. F. Raka w Krasocinie odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej (op. I. Olczyk) z Zespołu Placówek Oświatowych im. rtm. W. Pileckiego w Krasocinie. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor biblioteki Magdalena Kowalczyk dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książeczki.  Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Więcej „Pasowanie na czytelnika Gminnej biblioteki Publicznej im. F. Raka w Krasocinie”

Do góry

Skip to content